Description
| Dell Vostro 5590 | |
| Product Name | Vostro |
| Manufacturer | Dell |
| Device Model | 5590 |
| Product Colour | grey |
| Processor Family | Intel® Core™ i7 |
| Processor Code Name | 1050U |
| Processor Speed | 1.80GHz |
| Storage Capacity | 512GB NVMe |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Bluetooth | Yes |
| WiFi | Yes |
| Optical Drive | No |
| Memory Size | 16GB |
| Memory Type | DDR4 |
| Display Touch | No |
| Display Size | 15.6” |
| Graphics Card Model | NVIDIA GeForce MX250 |
| Display Max Resolution | 1920 x 1080 |
| Card Reader | Yes |
| Webcam | Yes |
| HDMI | Yes |
| VGA Ports | No |
| LAN | Yes |
| USB Type | 3 x 3.0 USB |
| Fingerprint Reader | No |
| Battery Type | Li-ion |
| Pointing Device Touchpad | Yes |
| Keyboard Backlit | Yes |
| Keyboard NumPad | Yes |
| Keyboard Spill Resistant | No |
| Warranty Period | 6 Months |
| Warranty Type | 6 Month carry-in |
| TECO | #TSC0002 |
| GRV | #10876 |
| B-Grade | #LCD Basel Cracked, Right side USB not working & No camera |


