Description
Dell Latitude E6530 Core i5 Notebook
| Product Name | Latitude |
| Manufacturer | Dell |
| Device Model | e6530 |
| Product Colour | Grey |
| Processor Family | Intel Core i5 |
| Processor Code Name | 3320M |
| Processor Speed | 2.60GHz |
| Storage Capacity | 500GB HDD |
| Operating System | Windows 10 Professional |
| Bluetooth | Yes |
| WiFi | Yes |
| Optical Drive | DVD R/w |
| Memory Size | 4GB |
| Memory Type | DDR3 |
| Display Touch | No |
| Display Size | 15.6 inch |
| Graphics Card Model | Intel HD Graphics 4000/NVIDIA NVS 5200M |
| Display Max Resolution | 1600 x 900 |
| Card Reader | Yes |
| Webcam | No |
| HDMI | Yes |
| VGA Ports | Yes |
| LAN | Yes |
| Micro HDMI | No |
| USB Type | 3x USB 2.0 |
| Fingerprint Reader | Yes |
| Battery Type | Li-Ion |
| Pointing Device Touchpad | Yes |
| Keyboard Backlit | No |
| Keyboard NumPad | Yes |
| Keyboard Spill Resistant | No |
| Warranty Period | 6 Months |
| Warranty Type | Carry-In Warranty |



