Description
| Product Name | Republic of Gamers |
| Manufacturer | Asus |
| Device Model | GL55VW |
| Product Colour | Grey |
| Processor Family | Intel Core i7 |
| Processor Code Name | 6700U |
| Processor Speed | 2.60GHz |
| Storage Capacity | 240GB SSD |
| Operating System | Windows 10 Home Single Language |
| Bluetooth | No |
| WiFi | Yes |
| Optical Drive | Yes |
| Memory Size | 16GB |
| Memory Type | DDR4 |
| Display Touch | No |
| Display Size | 15.6 inch |
| Graphics Card Model | NVIDIA GeForce GTX 960M |
| Display Max Resolution | 1920 x 1080 |
| Card Reader | Yes |
| Webcam | Yes |
| HDMI | Yes |
| VGA Ports | No |
| LAN | Yes |
| USB Type | 3 x 3.0 |
| Fingerprint Reader | No |
| Battery Type | Li-ion |
| Pointing Device Touchpad | Yes |
| Keyboard Backlit | No |
| Keyboard NumPad | Yes |
| Keyboard Spill Resistant | No |
| Warranty Period | 12 Months |
| Warranty Type | Carry-in Warranty |
WBL submission: 1037



