Description
| Product Name | EliteBook Business ultrabook |
| Manufacturer | HP |
| Device Model | Elitebook 820 G2 |
| Product Colour | Black |
| Processor Family | Intel Core i5 |
| Processor Code Name | 5200U |
| Processor Speed | 2.20GHz |
| Storage Capacity | 256GB SSD |
| Operating System | Windows 10 Pro |
| Bluetooth | Yes |
| WiFi | Yes |
| Optical Drive | No |
| Memory Size | 8GB |
| Memory Type | DDR3 |
| Display Touch | No |
| Display Size | 13.3″ inch |
| Graphics Card Model | Intel HD Graphics 5500 |
| Display Max Resolution | 1366 x 768 |
| Card Reader | Yes |
| Webcam | Yes |
| HDMI | No |
| VGA Ports | Yes |
| LAN | Yes |
| USB Type | USB 3.0 Type |
| Fingerprint Reader | Yes |
| Battery Type | Li-ion |
| Pointing Device Touchpad | Yes |
| Keyboard Backlit | Yes |
| Keyboard NumPad | no |
| Keyboard Spill Resistant | No |
| Warranty Period | 6 Months |
| Warranty Type | Carry-in Warranty |
| Teco | supply |
| GRV | 12257 |
| Price | R3500 |
| SKu | M3N07EA#ACQ |
| INT | INT030137 |


