Description
Lenovo Thinkpad x250 Notebook
| Product Name | Thinkpad |
| Manufacturer | Lenovo |
| Device Model | X220 |
| Product Colour | Black |
| Processor Family | Intel Core i5 |
| Processor Code Name | 2520M |
| Processor Speed | 2.50GHz |
| Storage Capacity | 500GB HDD |
| Operating System | Windows 10 Professional |
| Bluetooth | No |
| WiFi | Yes |
| Optical Drive | No |
| Memory Size | 4GB |
| Memory Type | DDR3 |
| Display Anti Glare | N/A |
| Display Touch | No |
| Display Size | 12.5 inch |
| Graphics Card Model | Intel HD Graphics 3000 |
| Display Max Resolution | 1366 x 768 (Recommended) |
| Card Reader | Yes |
| Webcam | Yes |
| HDMI | No |
| VGA Ports | Yes |
| LAN | Yes |
| Micro HDMI | No |
| USB Type | 2x USB 2.0 |
| Fingerprint Reader | Yes |
| Battery Type | Li-ion |
| Pointing Device Touchpad | Yes |
| Keyboard Backlit | No |
| Keyboard NumPad | No |
| Keyboard Spill Resistant | No |
| Warranty Period | 6 Months |
| Warranty Type | Carry-in Warranty |



