Description
| Acer Aspire 5 A515-56G | |
| Product Name | Aspire 5 |
| Manufacturer | Acer |
| Device Model | A515-56G |
| Product Colour | Black |
| Processor Family | Intel® Core™ i7 |
| Processor Code Name | 1165G7 |
| Processor Speed | 2.80GHz |
| Storage Capacity | 512GB SSD |
| Operating System | Windows 10 Home Single Language |
| Bluetooth | Yes |
| WiFi | Yes |
| Optical Drive | No |
| Memory Size | 16GB |
| Memory Type | DDR4 |
| Display Touch | No |
| Display Size | 15.6″ inch |
| Graphics Card Model | NVDIA GeFoce MX350 |
| Display Max Resolution | 1920 x 1080 |
| Card Reader | Yes |
| Webcam | Yes |
| HDMI | Yes |
| VGA Ports | No |
| LAN | Yes |
| USB Type | 2 x 3.0 USB & 1 x 2.0 USB |
| Fingerprint Reader | No |
| Battery Type | Li-ion |
| Pointing Device Touchpad | Yes |
| Keyboard Backlit | Yes |
| Keyboard NumPad | Yes |
| Keyboard Spill Resistant | No |
| Warranty Period | 6 Months |
| Warranty Type | Carry-in Warranty |
| TECO | |


