Description
Acer Aspire 5733 Notebook
| Product Name | Aspire |
| Manufacturer | Acer |
| Device Model | 5733 |
| Product Colour | Grey |
| Processor Family | Intel Core i3 |
| Processor Code Name | M370 |
| Processor Speed | 2.40GHz |
| Storage Capacity | 120GB SSD |
| Operating System | Windows 10 Pro |
| Bluetooth | No |
| WiFi | Yes |
| Optical Drive | Yes |
| Memory Size | 4GB |
| Memory Type | DDR3 |
| Display Touch | No |
| Display Size | 15,6″ |
| Graphics Card Model | Intel HD Graphics |
| Display Max Resolution | 1366 x 768 Pixels |
| Card Reader | Yes |
| Webcam | Yes |
| HDMI | No |
| VGA Ports | Yes |
| LAN | Yes |
| Micro HDMI | No |
| USB Type | 3x USB 2.0 |
| Fingerprint Reader | No |
| Battery Type | Li-Ion |
| Pointing Device Touchpad | Yes |
| Keyboard Backlit | No |
| Keyboard NumPad | Yes |
| Keyboard Spill Resistant | No |
| Warranty Period | 6 Months |
| Warranty Type | Carry-In Warranty |
| P/C | #289 |



