Description
| Acer Aspire A517-51GP | |
| Product Name | Aspire |
| Manufacturer | Acer |
| Device Model | A517-51GP |
| Product Colour | Black |
| Processor Family | Intel® Core™ i5 |
| Processor Code Name | 8250 |
| Processor Speed | 1.60GHz |
| Storage Capacity | 512GB SSD + 1TB HDD |
| Operating System | Windows 10 Pro |
| Bluetooth | Yes |
| WiFi | Yes |
| Optical Drive | Yes |
| Memory Size | 20GB |
| Memory Type | DDR4 |
| Display Touch | No |
| Display Size | 17.3 inch |
| Graphics Card Model | NVDIA GeFoce MX150(2GB) |
| Display Max Resolution | 1600 x 900 |
| Card Reader | Yes |
| Webcam | Yes |
| HDMi | Yes |
| VGA Ports | No |
| LAN | Yes |
| USB Type | 1 x 3.0 USB & 2 x 2.0 USB |
| Fingerprint Reader | No |
| Battery Type | Li-ion |
| Pointing Device Touchpad | Yes |
| Keyboard Backlit | Yes |
| Keyboard NumPad | Yes |
| Keyboard Spill Resistant | No |
| Warranty Period | 6 Months |
| Warranty Type | Carry-in Warranty |
| TECO | #OTP2024 |
| GRV | #10550 |



