Description
Apple MacBook Air (A1466-emc 2925)
| Product Name | MacBook Air |
| Manufacturer | Apple |
| Device Model | A1466(emc 2925) |
| Product Colour | Silver |
| Processor Family | Intel Core i5 |
| Processor Code Name | 5250U |
| Processor Speed | 1.6GHz |
| Storage Capacity | 128GB |
| Storage type | SSD |
| Operating System | Catalina |
| Bluetooth | Yes |
| WiFi | Yes |
| Optical Drive | No |
| Memory Size | 8GB |
| Memory Type | DDR3 |
| Display Touch | No |
| Display Size | 13″ |
| Graphics Card Model | ATI 1.5GB |
| Webcam | Yes |
| HDMI | No |
| VGA Ports | No |
| LAN | Yes |
| Micro HDMI | Yes |
| USB Type | 3x USB 3.0 |
| Fingerprint Reader | No |
| Battery Type | Li-Ion |
| Built In Cellular Modem | No |
| Pointing Device Touchpad | Yes |
| Warranty Period | 6 Months |
| Warranty Type | Carry-in / Repair Warranty |



