Asus Sonic Master M509D Notebook | Ryzen 5 3500U 2.10GHz | 8GB DDR4 | 128GB M.2 SSD 1TB HDD
R7,500.00
- AMD Ryzen 5 – 3500U @ 2.10GHz
- 8GB DDR4 Ram
- 128GB M.2 SSD
- 1TB HDD
- 15.6″ LCD Display
- AMD Radeon Vega8 Graphics
- Windows 10 Home Single Language
**Ready To Go**
Out of stock
Asus Sonic Master M509D Notebook
| Product Name | Sonic Master |
| Manufacturer | Asus |
| Device Model | M509D |
| Product Colour | Grey |
| Processor Family | AMD Ryzen 5 |
| Processor Code Name | 3500U |
| Processor Speed | 2.10GHz |
| Storage Capacity | 128GB m.2 SSD & 1TB HDD |
| Operating System | Windows 10 Home Single Language |
| Bluetooth | Yes |
| WiFi | Yes |
| Optical Drive | No |
| Memory Size | 8GB |
| Memory Type | DDR4 |
| Display Touch | No |
| Display Size | 15.6 inch |
| Graphics Card Model | AMD Radeon Vega 8 Graphics |
| Display Max Resolution | 1366 x 768 (Recommended) |
| Card Reader | Yes |
| Webcam | Yes |
| HDMI | Yes |
| VGA Ports | No |
| LAN | No |
| Micro HDMI | No |
| USB Type | 2xUSB 2.0 & 1x USB 3.0 |
| Fingerprint Reader | No |
| Battery Type | Li-Ion |
| Pointing Device Touchpad | Yes |
| Keyboard Backlit | No |
| Keyboard NumPad | Yes |
| Keyboard Spill Resistant | No |
| Warranty Period | 6 Months |
| Warranty Type | Carry-In Warranty |


