Description
| Asus SonicMaster X541UAK | |
| Product Name | SonicMaster |
| Manufacturer | Asus |
| Device Model | X541UAK |
| Product Colour | Brown |
| Processor Family | intel ®Core i5 |
| Processor Code Name | 7200U |
| Processor Speed | 2.50GHz |
| Storage Capacity | 256GB SSD |
| Operating System | Windows 10 Home Single Language |
| Bluetooth | Yes |
| WiFi | Yes |
| Optical Drive | Yes |
| Memory Size | 8GB |
| Memory Type | DDR4 |
| Display Touch | No |
| Display Size | 15.6″ |
| Graphics Card Model | intel HD Graphics 620 |
| Display Max Resolution | 1366 x 768 |
| Card Reader | Yes |
| Webcam | Yes |
| HDMI | Yes |
| VGA Ports | yes |
| LAN | Yes |
| USB Type | 2 x 2.0 USB |
| Fingerprint Reader | No |
| Battery Type | Li-ion |
| Pointing Device Touchpad | Yes |
| Keyboard Backlit | No |
| Keyboard NumPad | Yes |
| Keyboard Spill Resistant | No |
| Warranty Period | 6 Months |
| Warranty Type | Carry-in Warranty |
| TECO | #OTP2024 |
| GRV | #10808 |
| B-Grade | Minor Scratched on the TouchPad Panel |



