Description
| Asus Vivobook X540UAR | |
| Product Name | Vivobook |
| Manufacturer | Asus |
| Device Model | X540UAR |
| Product Colour | Navy blue |
| Processor Family | Intel Core i3 |
| Processor Code Name | 7020u |
| Processor Speed | 2.30GHz |
| Storage Capacity | 256GB SSD |
| Operating System | Windows 11 Home Single Language |
| Bluetooth | Yes |
| WiFi | Yes |
| Optical Drive | No |
| Memory Size | 8GB |
| Memory Type | DDR4 |
| Display Touch | No |
| Display Size | 15.6″ inch |
| Graphics Card Model | Intel HD Graphics 620 |
| Display Max Resolution | 1366 x 768 |
| Card Reader | Yes |
| Webcam | Yes |
| HDMi | Yes |
| VGA Ports | No |
| LAN | No |
| USB Type | One USB 3.0 / 3.1 Type- A port |
| Fingerprint Reader | No |
| Battery Type | Li-ion |
| Pointing Device Touchpad | Yes |
| Keyboard Backlit | No |
| Keyboard NumPad | Yes |
| Keyboard Spill Resistant | No |
| Warranty Period | 6 Months |
| Warranty Type | Carry-in Warranty |
| TECO | supply |
| GRV | #12239 |
| Price | R3999 |
| SKU | |



