B-Grade
Asus VivoBook X542UAR | B-GRADE | Intel Core i5 8250U @1.6GHz | 8GB DDR4 Ram | 256GB SSD | 15.6″ LCD Display | Windows 11 Pro
R4,599.00
- Intel Core i5 8250U @1.6GHz
- 8GB DDR4 Ram
- 256GB SSD
- 15.6″ LCD Display
- Windows 11 Pro
- Asus charger
+ Option to upgrade
+ 6 months carry-in warranty
B-GRADE # Keyboard worn
Out of stock
| Asus VivoBook X542UAR | |
| Product Name | VivoBook |
| Manufacturer | Asus |
| Device Model | X542UR |
| Product Colour | Grey |
| Processor Family | Intel Core i5 |
| Processor Code Name | 8250U |
| Processor Speed | 1.60GHz |
| Storage Capacity | 256GB SSD |
| Operating System | Windows 11 pro |
| Bluetooth | Yes |
| WiFi | Yes |
| Optical Drive | Yes |
| Memory Size | 8GB |
| Memory Type | DDR4 |
| Display Touch | No |
| Display Size | 15.6" |
| Graphics Card Model | Intel UHD Graphics 620 |
| Display Max Resolution | 1366 x 768 |
| Card Reader | Yes |
| Webcam | Yes |
| HDMI | Yes |
| VGA Ports | No |
| LAN | No |
| USB Type | 3 x 2.0 |
| Fingerprint Reader | No |
| Battery Type | Li-ion |
| Pointing Device Touchpad | Yes |
| Keyboard Backlit | No |
| Keyboard NumPad | Yes |
| Keyboard Spill Resistant | No |
| Warranty Period | 6 Months |
| Warranty Type | Carry-in Warranty |
| B-Grade | #SWORN Keyboard & Bad Keyboard |


