Description
Dell Latitude 5290 Notebook
| Dell Latitude 5290 | |
| Product Name | Latitude |
| Manufacturer | Dell |
| Device Model | 5290 |
| Product Colour | Black |
| Processor Family | Intel Core i5 |
| Processor Code Name | 7300u |
| Processor Speed | 2.60GHz |
| Storage Capacity | 256GB NVMe |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Bluetooth | Yes |
| WiFi | Yes |
| Optical Drive | No |
| Memory Size | 8GB |
| Memory Type | DDR4 |
| Display Touch | No |
| Display Size | 12.3″ inch |
| Graphics Card Model | Intel UHD Graphics 620 |
| Display Max Resolution | 1366 x 768 |
| Card Reader | NO |
| Webcam | Yes |
| HDMI | Yes |
| VGA Ports | Yes |
| LAN | Yes |
| USB Type | One USB 3.1 Gen 1 Type C |
| Fingerprint Reader | No |
| Battery Type | Li-ion |
| Pointing Device Touchpad | Yes |
| Keyboard Backlit | No |
| Keyboard NumPad | No |
| Keyboard Spill Resistant | No |
| Warranty Period | 6 Months |
| Warranty Type | Carry-in Warranty |
| Price | R4999 |
| GRV | 12153 |
| SKU | 815 |
| INT | INT013301 |



