Description
| Product Name | Latitude |
| Manufacturer | Dell |
| Device Model | E5470 |
| Product Colour | Black |
| Processor Family | Intel® Core™ i7 |
| Processor Code Name | 6600U |
| Processor Speed | 2.60GHz |
| Storage Capacity | 256GB SSD |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Bluetooth | Yes |
| WiFi | Yes |
| Optical Drive | No |
| Memory Size | 8GB |
| Memory Type | DDR4 |
| Display Touch | No |
| Display Size | 14” |
| Graphics Card Model | AMD Radeon™ R7 M630 |
| Display Max Resolution | 1366 x 768 |
| Card Reader | Yes |
| Webcam | Yes |
| HDMI | yes |
| VGA Ports | Yes |
| LAN | Yes |
| USB Type | 3 x USB Type -A |
| Fingerprint Reader | Yes |
| Battery Type | Li-ion |
| Pointing Device Touchpad | Yes |
| Keyboard Backlit | Yes |
| Keyboard NumPad | No |
| Keyboard Spill Resistant | No |
| Warranty Period | 6 Months |
| Warranty Type | Carry-in Warranty |
| TECO | Supply |
| GRV | #12077 |
| Price | R5450 |
| SKU | 06DE |
| INT | INT0003698K |
| LAP BATTERY | INT0008379K |


