Description
| Dell Latitude 7270 | |
| Product Name | Latitude |
| Manufacturer | Dell |
| Device Model | 7270 |
| Product Colour | Black |
| Processor Family | intel Core i7 |
| Processor Code Name | 6600U |
| Processor Speed | 2.60GHz |
| Storage Capacity | 512GB SSD NVMe |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Bluetooth | Yes |
| WiFi | Yes |
| Optical Drive | No |
| Memory Size | 16GB |
| Memory Type | DDR4 |
| Display Touch | No |
| Display Size | 12.5” |
| Graphics Card Model | Intel HD Graphics 520 |
| Display Max Resolution | 1920 x 1080 |
| Card Reader | Yes |
| Webcam | Yes |
| HDMI | Yes |
| VGA Ports | No |
| LAN | Yes |
| USB Type | 3 x 2.0 USB |
| Fingerprint Reader | Yes |
| Battery Type | Li-ion |
| Pointing Device Touchpad | Yes |
| Keyboard Backlit | Yes |
| Keyboard NumPad | No |
| Keyboard Spill Resistant | No |
| Warranty Period | 6 Months |
| Warranty Type | Carry-in Warranty |
| TECO | #INV001-0105 |
| GRV | #10344 |
| Whats inside the Box | 1 X Refurbished Dell E7270 Laptop 1 X Dell Charger1 X Laptop Bag |




