Description
| DELL PRECISION 3510 | |
| Product Name | Presicion |
| Manufacturer | Dell |
| Device Model | 3510 |
| Product Colour | Black |
| Processor Family | Intel Core i7 |
| Processor Code Name | 6700Q |
| Processor Speed | 2.60GHz |
| Storage Capacity | 256 GB Ssd |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Bluetooth | Yes |
| WiFi | Yes |
| Optical Drive | No |
| Memory Size | 16GB |
| Memory Type | DDR3 |
| Display Touch | Yes |
| Display Size | 15.6 inch |
| Graphics Card Model | Intel HD Graphics 530 |
| Display Max Resolution | 1366 x 769 Recommended |
| Card Reader | Yes |
| Webcam | Yes |
| HDMI | Yes |
| VGA Ports | Yes |
| LAN | Yes |
| USB Type | 3 X USB 2.0 and X1 Type C |
| Fingerprint Reader | Yes |
| Battery Type | Li-ion |
| Pointing Device Touchpad | Yes |
| Keyboard Backlit | Yes |
| Keyboard NumPad | Yes |
| Keyboard Spill Resistant | No |
| Warranty Period | 6 Months |
| Warranty Type | Carry-in Warranty |
| walknig client | grv#10483 |



