Description
| HP 250 G4 Notebook | |
| Product Name | Notebook |
| Manufacturer | HP |
| Device Model | 250 G4 |
| Product Colour | Grey |
| Processor Family | Intel® Core™ i3 |
| Processor Code Name | 5005U |
| Processor Speed | 2.00GHz |
| Storage Capacity | 256GB 2.5″ SSD |
| Operating System | Windows 10 HSL |
| Bluetooth | Yes |
| WiFi | Yes |
| Optical Drive | Yes |
| Memory Size | 8GB |
| Memory Type | DDR4 |
| Display Touch | No |
| Display Size | 15.6″ |
| Graphics Card Model | Intel® HD Graphics 5500(1GB) |
| Display Max Resolution | 1366 x 768 |
| Card Reader | Yes |
| Webcam | Yes |
| HDMI | Yes |
| VGA Ports | Yes |
| LAN | Yes |
| USB Type | 2 x USB 2.0 & 1 x USB 3.0 |
| Fingerprint Reader | No |
| Battery Type | li-ion |
| Pointing Device Touchpad | Yes |
| Keyboard Backlit | No |
| Keyboard NumPad | Yes |
| Keyboard Spill Resistant | No |
| Dimensions (L x W x H) | 38.5(L) x 25.5(W) x 2.5(H), 2.2KG |
| Warranty Period | 6 Months |
| Warranty Type | Carry-in Warranty |



