Description
| HP 250 G8 NoteBook | |
| Product Name | NoteBook |
| Manufacturer | HP |
| Device Model | 250 G8 |
| Product Colour | Silver |
| Processor Family | Intel Celeron |
| Processor Code Name | N4020 |
| Processor Speed | 1.10GHz |
| Storage Capacity | 256GB SSD |
| Operating System | Windows 10 Home Single Language |
| Bluetooth | Yes |
| WiFi | Yes |
| Optical Drive | No |
| Memory Size | 8GB |
| Memory Type | DDR4 |
| Display Touch | No |
| Display Size | 15.6″ inch |
| Graphics Card Model | Intel Graphic 600 |
| Display Max Resolution | 1366 X 768 |
| Card Reader | Yes |
| Webcam | Yes |
| HDMI | Yes |
| VGA Ports | No |
| LAN | Yes |
| USB Type | 3 x 2.0 USB |
| Fingerprint Reader | No |
| Battery Type | Li-ion |
| Pointing Device Touchpad | Yes |
| Keyboard Backlit | No |
| Keyboard NumPad | Yes |
| Keyboard Spill Resistant | No |
| Warranty Period | 6 Months |
| Warranty Type | Carry-in Warranty |
| Price | R2500 |
| SKU | 2V0W55ES#ACQ |
| INT | INT012585 |



