HP 255 G8 Notebook | AMD 3020e @ 1.20GHz | 8GB DDR4 | 256GB SSD | 15.6″ LCD Display | Windows 11 Home Single Language
R4,250.00
- AMD 3020e CPU @ 1.20GHz
- 8GB DDR4 RAM
- 256GB SSD
- 15.6″ LCD Display
- Windows 11 Home Single Language
Out of stock
HP 255 G8 Notebook
| Manufacturer | HP |
| Device Model | 255 G8 |
| Product Colour | Silver |
| Processor Family | AMD |
| Processor Code Name | 3020e |
| Processor Speed | 1.20GHz |
| Storage Capacity | 256GB SSD |
| Operating System | Windows 11 Home Single Language |
| Bluetooth | Yes |
| WiFi | Yes |
| Optical Drive | No |
| Memory Size | 8GB |
| Memory Type | DDR4 |
| Display Anti Glare | Yes |
| Display Touch | No |
| Display Size | 15.6 inch |
| Graphics Card Model | AMD Radeon Graphics |
| Display Max Resolution | 1366 x 768 |
| Card Reader | Yes |
| Webcam | Yes |
| HDMI | Yes |
| VGA Ports | No |
| LAN | Yes |
| Micro HDMI | Yes |
| USB Type | 1 x USB 3.2 Gen 1 Type - C |
| Fingerprint Reader | Yes |
| Battery Type | Li-I0n |
| Price | 4250 |
| Pointing Device Touchpad | Yes |
| Keyboard Backlit | No |
| Keyboard NumPad | Yes |
| Keyboard Spill Resistant | No |
| Warranty Period | 6 Months |
| Warranty Type | Carry -In Warranty |
| SKU | INT0005662k |



