Description
| HP EliteBook 850 G6 | |
| Product Name | EliteBook |
| Manufacturer | HP |
| Device Model | 850 G6 |
| Product Colour | Silver |
| Processor Family | Intel® Core™ i5 |
| Processor Code Name | 8365U |
| Processor Speed | 1.60GHz |
| Storage Capacity | 240GB SSD |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Bluetooth | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Optical Drive | No |
| Memory Size | 8GB |
| Memory Type | DDR4 |
| Display Touch | No |
| Display Size | 15.6″ inch |
| Graphics Card Model | Intel(R) UHD Graphics 620(1GB) |
| Display Max Resolution | 1920 x 1080 |
| Card Reader | Yes |
| Webcam | Yes |
| HDMI | Yes |
| VGA Ports | no |
| LAN | Yes |
| USB Type | 2X USB 3.0 & 1X USB-C |
| Fingerprint Reader | Yes |
| Battery Type | Li-ion |
| Pointing Device Touchpad | Yes |
| Keyboard Backlit | No |
| Keyboard NumPad | Yes |
| Keyboard Spill Resistant | No |
| Warranty Period | 6 Months |
| Warranty Type | Carry-in Warranty |
| TECO | #Supply |
| GRV | |
| Price | R6999 |



