Description
| OMEN HP 15-ce0xx | |
| Product Name | OMEN |
| Manufacturer | HP |
| Device Model | 15-ce0xx |
| Product Colour | Black |
| Processor Family | Intel Core i7 |
| Processor Code Name | 7700HQ |
| Processor Speed | 2.80GHz |
| Storage Capacity | 512GB NVMe SSD & 1TB HDD |
| Operating System | Windows 10 Home Single Language |
| Bluetooth | Yes |
| WiFi | Yes |
| Optical Drive | No |
| Memory Size | 16GB |
| Memory Type | DDR4 Ram |
| Display Touch | No |
| Display Size | 15.6 inch |
| Graphics Card Model | Intel HD Graphics 630 & NVIDIA GeForce GTX 1050 TI |
| Display Max Resolution | 1920 X 1080 |
| Card Reader | Yes |
| Webcam | Yes |
| HDMI | Yes |
| VGA Port | No |
| Display Port | Yes |
| LAN | Yes |
| USB Type | 3 X USB 3.1 & 1 X Type C Port |
| Fingerprint Reader | No |
| Battery Type | Li-ion |
| Pointing Device Touchpad | Yes |
| Keyboard Backlit | Yes |
| Keyboard NumPad | Yes |
| Keyboard Spill Resistant | No |
| Warranty Period | 12 Months |
| Warranty Type | Carry-in Warranty |
WBL submission: #3151



