Description
| Product Name | Legion |
| Manufacturer | Lenovo |
| Device Model | Y540-17IRH-PGO |
| Product Colour | Grey |
| Processor Family | Intel Core i5 |
| Processor Code Name | 9300H |
| Processor Speed | 2.40GHz |
| Storage Capacity | 120GB SSD & 1TB HDD |
| Operating System | Windows 10 Pro |
| Bluetooth | Yes |
| WiFi | Yes |
| Optical Drive | No |
| Memory Size | 16GB |
| Memory Type | DDR4 |
| Display Touch | No |
| Display Size | 17.3 inch |
| Graphics Card Model | INVIDIA GeForce GTX 1650 |
| Display Max Resolution | 1920 X 1080 |
| Card Reader | No |
| Webcam | Yes |
| HDMI | Yes |
| VGA Port | No |
| Display Port | No |
| LAN | Yes |
| USB Type | 3 x USB 3.0 |
| Fingerprint Reader | No |
| Battery Type | Li-ion |
| Pointing Device Touchpad | Yes |
| Keyboard Backlit | No |
| Keyboard NumPad | Yes |
| Keyboard Spill Resistant | No |
| Warranty Period | 12 Months |
| Warranty Type | Carry-in Warranty |
WBL submission: 3464



