Description
| Lenovo ThinkPad T540p | |
| Product Name | ThinkPad |
| Manufacturer | Lenovo |
| Device Model | T540p |
| Product Colour | Black |
| Processor Family | Intel® Core™ i5 |
| Processor Code Name | 4710MQ |
| Processor Speed | 2.50GHz |
| Storage Capacity | 256GB SSD |
| Operating System | Windows 10 Pro |
| Bluetooth | Yes |
| WiFi | Yes |
| Optical Drive | Yes |
| Memory Size | 8GB |
| Memory Type | DDR3 |
| Display Touch | No |
| Display Size | 15.6” |
| Graphics Card Model | NVIDIA GeForce GT 730M |
| Display Max Resolution | 1366 x 768 |
| Card Reader | Yes |
| Webcam | Yes |
| HDMI | No |
| VGA Ports | Yes |
| LAN | Yes |
| USB Type | 4 x 2.0 USB |
| Fingerprint Reader | Yes |
| Battery Type | Li-ion |
| Pointing Device Touchpad | Yes |
| Keyboard Backlit | No |
| Keyboard NumPad | Yes |
| Keyboard Spill Resistant | No |
| Warranty Period | 6 Moths |
| Warranty Type | Carry-in Warranty |
| P/C | #0428 |
| GRV | #10683 |


