Description
| Product Name | Yoga 300 |
| Manufacturer | Lenovo |
| Device Model | 80M1 |
| Product Colour | Gold |
| Processor Family | Intel Celeron |
| Processor Code Name | N3050 |
| Processor Speed | 1.60GHz |
| Storage Capacity | 500GB HDD |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Bluetooth | Yes |
| WiFi | Yes |
| Optical Drive | NO |
| Memory Size | 4GB |
| Memory Type | DDR3 |
| Display Touch | Yes |
| Display Size | 11.6″ |
| Graphics Card Model | Intel HD Graphics |
| Display Max Resolution | 1366 x 768 |
| Card Reader | Yes |
| Webcam | Yes |
| HDMI | Yes |
| VGA Ports | No |
| LAN | Yes |
| USB Type | 1 x USB 3.0 port and 2 x USB 2.0 port |
| Fingerprint Reader | No |
| Battery Type | Li-ion |
| Pointing Device Touchpad | Yes |
| Keyboard Backlit | No |
| Keyboard NumPad | No |
| Keyboard Spill Resistant | No |
| Warranty Period | 6 Months |
| Warranty Type | Carry-in Warranty |
| Teco | Supply |
| GRV | 12226 |
| Price | R1750 |
| SKU | LENOVO_MT_80M1_BU_idea_FM_Lenovo Yoga 300_11IBR |
| INT | INT030005 |



