Description
| Dell Latitude E6440 | |
| Product Name | Dell |
| Manufacturer | Latitude |
| Device Model | E6440 |
| Product Colour | Silver |
| Processor Family | Intel® Core™i5 |
| Processor Code Name | 4310M |
| Processor Speed | 2.70GHz |
| Storage Capacity | 240GB SSD |
| Operating System | Windows 10 Pro |
| Bluetooth | Yes |
| WiFi | Yes |
| Optical Drive | Yes |
| Memory Size | 8GB |
| Memory Type | DDR3 |
| Display Touch | No |
| Display Size | 14” |
| Graphics Card Model | Intel HD Graphics 4600 |
| Display Max Resolution | 1600 x 900 |
| Card Reader | Yes |
| Webcam | No |
| HDMI | Yes |
| VGA Port | yes |
| LAN | Yes |
| USB Type | 3 x 2.0 USB |
| Fingerprint Reader | No |
| Battery Type | Li-ion |
| Pointing Device Touchpad | Yes |
| Keyboard Backlit | No |
| Keyboard NumPad | No |
| Keyboard Spill Resistant | No |
| Warranty Period | 6 Months |
| Warranty Type | Carry-in Warranty |
| TECO | OTP2024 |
| B-Grade | #scratches on the touch base panel |



