Description
| Dell Inspiron | |
| Product Name | Inspirion |
| Manufacturer | Dell |
| Device Model | 3542 |
| Product Colour | Black |
| Processor Family | Intel® Core™ i3 |
| Processor Code Name | 4030u |
| Processor Speed | 1.90GHz |
| Storage Capacity | 256GB SSD |
| Operating System | Windows 10 Home Single Languge |
| Bluetooth | Yes |
| WiFi | Yes |
| Optical Drive | Yes |
| Memory Size | 8GB |
| Memory Type | DDR4 |
| Display Touch | No |
| Display Size | 15.6″ |
| Graphics Card Model | Intel HD Graphics 620 |
| Display Max Resolution | 1366 x 768 |
| Card Reader | Yes |
| Webcam | Yes |
| HDMI | Yes |
| VGA Port | No |
| LAN | Yes |
| USB Type | One USB 3.0 (Superspeed) |
| Fingerprint Reader | No |
| Battery Type | Li-ion |
| Pointing Device Touchpad | Yes |
| Keyboard Backlit | No |
| Keyboard NumPad | Yes |
| Keyboard Spill Resistant | No |
| Warranty Period | 6 Months |
| Warranty Type | Carry-in Warranty |
| TECO | supply |
| GRV | 12259 |
| Price | R2600 |
| SKU | 651 |
| INT | INT0130142 |


