Description
Dell Latitude E3330 Notebook
| Product Name | Dell |
| Manufacturer | Latitude |
| Device Model | e3330 |
| Product Colour | Black & Silver |
| Processor Family | Intel Core i3 |
| Processor Code Name | 3217U |
| Processor Speed | 1.80GHz |
| Storage Capacity | 250GB HDD |
| Operating System | Windows 10 Professional |
| Bluetooth | Yes |
| WiFi | Yes |
| Optical Drive | Yes |
| Memory Size | 4GB |
| Memory Type | DDR3 |
| Display Touch | No |
| Display Size | 14 inch |
| Graphics Card Model | Intel HD Graphics 3000 |
| Display Max Resolution | 1366 x 768 (Recommended) |
| Display LCD | Yes |
| Card Reader | Yes |
| Webcam | Yes |
| HDMI | Yes |
| VGA Ports | Yes |
| LAN | YES |
| Micro HDMI | No |
| USB Type | 3x USB 2.0 |
| Fingerprint Reader | No |
| Battery Type | Li-ion |
| Built In Cellular Modem | No |
| Pointing Device Touchpad | Yes |
| Keyboard Backlit | No |
| Keyboard NumPad | No |
| Keyboard Spill Resistant | No |
| Warranty Period | 6 Months |
| Warranty Type | Carry-In Warranty |



