Description
| Product Name | CHUWI |
| Manufacturer | AeroBook pro |
| Device Model | CWi510 |
| Product Colour | Grey |
| Processor Family | Intel Core M3 |
| Processor Code Name | 8100Y |
| Processor Speed | 1.10GHz |
| Storage Capacity | 240GB SSD |
| Operating System | Windows 10 Home Single Language |
| Bluetooth | Yes |
| WiFi | Yes |
| Optical Drive | No |
| Memory Size | 8GB |
| Memory Type | DDR3 |
| Display Touch | No |
| Display Size | 14 inch |
| Graphics Card | Intel UHD Graphics 615 |
| Display Max Resolution | 1920 x 1080 |
| Card Reader | Yes |
| Webcam | Yes |
| HDMI | Yes |
| VGA Ports | No |
| LAN | No |
| USB Type | 2 x USB 3.0 |
| Fingerprint Reader | No |
| Battery Type | Li-ion |
| Pointing Device Touchpad | Yes |
| Keyboard Backlit | No |
| Keyboard NumPad | No |
| Keyboard Spill Resistant | No |
| Warranty Period | 6 Months |
| Warranty Type | Carry-in Warranty |
| WBL | #4003 |


