Description
Dell Inspiron G5 15-5587 Notebook
| Product Name | Inspiron |
| Manufacturer | Dell |
| Device Model | G5 15-5587 |
| Product Colour | Grey |
| Processor Family | Intel Core i7 |
| Processor Code Name | 8750H |
| Processor Speed | 2.20GHz |
| Storage Capacity | 256GB M.2 NVMe SSD + 1TB HDD |
| Operating System | Windows 10 Home Single Language |
| Bluetooth | Yes |
| WiFi | Yes |
| Optical Drive | No |
| Memory Size | 16GB |
| Memory Type | DDR4 |
| Display Touch | No |
| Display Size | 15.6 inch |
| Graphics Card Model | NVIDIA GeForce GTX 1050Ti |
| Display Max Resolution | 1920 x 1080 (Recommended) |
| Card Reader | Yes |
| Webcam | Yes |
| HDMI | Yes |
| VGA Ports | No |
| LAN | Yes |
| USB Type | 3x USB 3.0 |
| Fingerprint Reader | No |
| Battery Type | Li-ion |
| Pointing Device Touchpad | Yes |
| Keyboard Backlit | Yes |
| Keyboard NumPad | Yes |
| Keyboard Spill Resistant | No |
| Warranty Period | 6 Months |
| Warranty Type | Carry-in Warranty |
WBL Submission: #1462



