Description
| Product Name | Thinkpad |
| Manufacturer | Lenovo |
| Device Model | P52 |
| Processor Family | Intel® Core™ i7 |
| Processor Code Name | 8750H |
| Processor Speed | 2.20GHZ |
| Storage Capacity | 512GB NVMe |
| Memory Size | 32GB |
| Memory Type | DDR4 |
| Display Size | 15.6inch |
| Graphics Card Model | Nvidia Quadro P1000 (4GB) |
| Display Max Resolution | 1920 x 1080 |
| Display Touch | no |
| Operating System | windows 11 pro |
| Product Colour | Black |
| Bluetooth | yes |
| WiFi | yes |
| Optical Drive | no |
| Card Reader | Yes |
| Webcam | yes |
| HDMI | yes |
| VGA Ports | no |
| LAN | yes |
| USB Type | 3 x USB 3.1 Gen 1 Type A Ports |
| Fingerprint Reader | Yes |
| Battery Type | Li-ion |
| Pointing Device Touchpad | yes |
| Keyboard Backlit | no |
| Keyboard NumPad | yes |
| Keyboard Spill Resistant | no |
| Warranty Period | 6 months |
| Warranty Type | carry-in warranty |
| Teco | supply |
| GRV | 12336 |
| Price | R7500 |
| SKU | LENOVO_MT_20MA_BU_Think_FM_ThinkPad P52 |
| INT | INT014281 |



